„Zapal Znicz Pamięci” 2013


29 SDH wzięła udział w zadaniu programowym pod hasłem „Zapal Znicz Pamięci” 2013.

Zadanie to, jako akcję społeczną, zainicjowała Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia w Poznaniu. W tym roku, po raz kolejny, do współpracy zaproszona została także Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach oraz po raz drugi Śląska Chorągiew Związku Harcerstwa Polskiego.

W niedzielę 20 października reprezentantki Drużyny Harcerskiej „Zwiadowcy ” odwiedziły miejsce na terenie Huty "E.Cedlera" ,gdzie w latach 1944-45 mieściła się filia obozu niemieckiego KL Auschwitz; Arbeitslager Sosnowitz. Obóz ten został zlikwidowany dopiero 16 stycznia 1945 roku. Więźniowie pieszo musieli przejść do Opawy. Szli 12 dni i był to tz. ,,Marsz Śmierci ”. Wielu zginęło z wycieńczenia chorób , głodu. Pracownicy huty w czterdziestą rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem, upamiętniając te tragiczne wydarzenia wznieśli płytę pamiątkową .

Przedstawiciele gromady i harcerki najpierw uporządkowali teren wokół płyty, by w symboliczny sposób uhonorować poległych i o godz. 12.00 zapalić znicz pamięci, oraz minutą ciszy oddać hołd uczestnikom tragedii . Była to kolejna niezwykła lekcja historii, zapisana w wydarzeniach, które miały tu miejsce.