Dzień Niepodległości

Od lat najmłodszych myślałem o służeniu Polsce, marzyłem o wielkości.
Ja z tą myślą nie rozstawałem się nigdy i zawsze myślę, że tak żyć jak żyłem- warto było. Warto było ten ból i to zmęczenie przezwyciężać tak, jak je przezwyciężałem!

JÓZEF PIŁSUDSKI

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię. Co by się stało, gdyby nie bohaterstwo przodków, którzy walczyli o naszą niepodległość? Dziś prawdopodobnie nie mówilibyśmy w języku polskim; nie moglibyśmy pewnie też demonstrować dumy z naszych narodowych symboli – flagi oraz godła państwowego; a wielkie czyny, jakich dokonywali Polacy na przestrzeni wieków, zostałyby zapomniane. Polska mogłaby przepaść na zawsze. O tym jakże ważnym wydarzeniu mówili uczniowie SP 15 wraz z harcerzami ,którzy brali udział w przedstawieniu. Kulminacyjnym punktem obchodów był XIV Bieg Niepodległości, czyli sportowe zmagania uczniów sosnowieckich szkół. Podczas biegu sztafetowego kibicowaliśmy reprezentantom drużyny 29 SDH ,,ZWIADOWCY” biorącym udział w biegu ,oraz wszystkim zawodnikom. Harcerki zajęły III miejsce. Wszystkim gratulujemy!