Autor: Małgorzata Kapalczyk
Data: 4.10.2017r.
Miejsce: Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej

4 października 2017 roku harcerze wraz z członkami klubu historycznego wzięli udział w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej. Tym razem odbyło się ono w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. Jest to pierwsze centrum w Polsce prowadzone przez uczelnię niepubliczną, gdzie zajęcia odbywają się w systemie modułowym dla studentów.

Uczestnicy spotkania wykonywali ćwiczenia praktyczne z pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomie dorosłego człowieka i noworodka oraz przećwiczyli zakładanie defibrylatora. Zobaczyli także specjalnie przystosowane do debrifingu sale dydaktyczne i sale SOR, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt oraz fantomy do pełnej symulacji medycznej dwóch osób dorosłych, dziecka i niemowlęcia. Obejrzeli również kokpit dyspozytorski do prowadzenia symulacji pracy dyspozytora medycznego oraz w pełni wyposażony ambulans ratunkowy, który wykorzystywany jest jako mobilne centrum symulacji medycznej.

Dziękujemy Kierownictwu Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej i pani Kindze Wójcik za zorganizowanie i przeprowadzenie warsztatów medycznych