Autor: I. Sikorska - Dymanus, M. Kapalczyk
Data: 13.03.2018r.

13 marca 2018 r. członkowie Klubu Historycznego AK oraz harcerze uczestniczyli w spotkaniu z podporucznikiem Aleksandrem Tarnawskim - ostatnim żyjącym cichociemnym. Udając się do Energetycznego Centrum Kultury, wiedzieliśmy, że będziemy uczestnikami ważnego wydarzenia. Jego bohater jest przecież postacią nietuzinkową. Cichociemni - elitarna formacja Polskich Sił Zbrojnych - do dziś fascynują, budzą powszechny podziw i szacunek. Nie przypuszczaliśmy jednak, iż spotkanie z panem Tarnawskim wywrze na nas aż tak duże wrażenie, stanie się niezapomnianą lekcją życia. Byliśmy pełni podziwu dla dziewięćdziesięciosiedmioletniego żołnierza, który nie chciał zająć honorowego miejsca i nie usiadł ani na chwilę, odpowiadając na zadawane pytania. Warto wiedzieć, że ostatni spośród cichociemnych w wieku 93 lat wykonał skok spadochronowy z komandosami jednostki GROM! Podporucznik imponował nie tylko godną podziwu kondycją fizyczną. Ujął nas przede wszystkim swoją niezwykłą skromnością, pogodą ducha, optymizmem, wielką kulturą osobistą i elokwencją. Kontakt z człowiekiem jego formatu ma ogromną wartość wychowawczą, zostawia trwały ślad. Aleksander Tarnawski należy do grona ludzi szlachetnych, którzy nie zabiegając o zaszczyty, zasłużyli sobie na uznanie i pamięć potomnych. Dziękujemy organizatorom za to, że mogliśmy uczestniczyć w tak wzruszającym i pięknym wydarzeniu.