Drużyna harcerska „Zwiadowcy” i gromada zuchowa „Szyszkowe Bractwo” przyłączyły się do zadania programowego pod hasłem „Zapal Znicz Pamięci 2015”, która miała miejsce w niedzielę 18 października 2015 roku.

Akcja medialno –edukacyjna „Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia z Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi i Katowic oraz Biur Edukacji Publicznej IPN z tych miast przy współpracy Muzeum Historii Polski. Inicjatorką akcji jest Anna Gruszecka – była dziennikarka Radia Merkury. Patronem honorowym akcji jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Reprezentanci „Zwiadowców” i „Szyszkowego Bractwa” ( 10 osób) udali się na ulicę Niwecką 1. Znajduje się tam Huta im. E. Cedlera, na terenie której w latach 1944-1945 znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Auschiwtz-Birkenau. Nosiła nazwę Arbeitslager Sosnowitz. Więźniowie pracowali tam niewolniczo przy odlewie luf do dział przeciwlotniczych oraz przy produkcji granatów. W obozie przebywało około 900 więźniów, z czego 90 % Żydzi, a resztę stanowili Polacy, Rosjanie, Niemcy i Francuzi. W grudniu 1944 r. rozpoczęła się likwidacja obozu i ewakuacja więźniów na zachód. Ostatnich więźniów wyprowadzono z obozu 5 stycznia 1945 r. Poszli oni "Marszem Śmierci" do Opawy, skąd 17 stycznia wagonami towarowymi przewieziono ich do innego obozu. Większość z tych więźniów zginęła podczas "Marszu Śmierci”.

W czterdziestą rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem pracownicy huty upamiętnili te tragiczne wydarzenia tablicą pamiątkową.

Przedstawiciele drużyny harcerskiej najpierw uporządkowali teren wokół płyty, następnie odczytali widniejący na niej napis, a drużynowe przypomniały wydarzenia historyczne, które miały tu miejsce. Zapalono znicze i minutą ciszy oddano hołd poległym.

Z harcerskim pozdrowieniem –Czuwaj!