Dnia 7 listopada zuchy i harcerze przeżyli lekcję historii i patriotyzmu uczestnicząc w uroczystych obchodach Święta Niepodległości Polski przy płycie pamiątkowej „Poległym za Wolną Polskę” znajdującej się na terenie szkoły, upamiętniającej wydarzenie historyczne związane z „Cudem nad Wisłą”. Harcerze odbyli wartę przy płycie, na której widnieje napis: „Nieznanemu żołnierzowi poległemu w obronie Ojczyzny 1918-1920. Rodacy”, złożono kwiaty i zapalono znicze. Integrując się ze środowiskiem szkolnym i lokalnym wzięli udział w XV Biegu Niepodległości z udziałem drużyn sosnowieckich szkół podstawowych. Uroczystości zakończył program artystyczny poświęcony 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości swoją obecnością zaszczycili przedstawicieli Rady Miejskiej, członkowie Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, rodzice oraz dyrektorzy i nauczyciele sosnowieckich szkół podstawowych.